سه شنبه 4 مهر 1396 | 5. محرم 1439 | September 26 2017
بن لادن در فیلیپین


شاید هیچ سازمان تروریستی همانند گروه «ابوسیاف» از مرگ بن لادن لطمه ندیده باشد. سرمایه‌گذاری‌های القاعده از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۱م از افغانستان به دیگر نقاط جهان نظیر مغرب، عراق، سومالی، یمن و جنوب آسیا گسترش پیدا کرد، اما پایگاه جنوب فیلیپین همیشه از نفوذ مستقیم القاعده به دور بود .گروه شبه‌نظامی فیلیپین به رهبری ابوسیاف، گروه تندروی سلفی به‌شمار می‌آید که حوزة فعالیت آن در جنوب شرق آسیا، به‌ویژه کشور فیلیپین ‌است.

 مرگ بن لادن با برخی عملیات سازمان‌های اطلاعاتی توسط نیروهای مسلح فیلیپین برای دستگیری یا کشتن بعضی از حامیان باتجربه و رزمجوی ابوسیاف در این کشور همراه بود که به بازداشت پاتک، رابط ابوسیاف در پاکستان و در راه دیدار با بن‌لادن منجر شد.

به گفتۀ مشاور امنیت ملی فیلیپین، مرگ بن لادن به متلاشی شدن ابوسیاف می‌انجامد، زیرا این گروه رهبریت و تکیه‌گاه اصلی خود را از دست داده است.

ابوسیاف در اواخر دهة ۱۹۸۰م و با کمک مالی قوی و ایدئولوژیک از سوی بن لادن و به منظور مبارزه با نیروهای اشغالگر اتحادیه شوروی در افغانستان روی کار آمد.

محمد جمال خلیفه، برادرزن بن لادن، وظیفة جمع‌آوری پول از بن لادن و مؤسسه اسلامی تحقیقات بین‌الملل عربستان و ارسال آن برای ابوسیاف از سال ۱۹۸۸ تا سال ۱۹۹۳ را بر‌عهده داشت، اما مهم‌ترین نقش بن لادن کمک ایدئولوژیک به گروه ابوسیاف بود. ازاین‌رو زمانی که پس از حادثه ۱۱ سپتامبر نیروهای امریکا و فیلیپین در عملیاتی مشترک قصد کشتن سیاف را داشتند، وی همچنان وفاداری خود به بن لادن را حفظ کرد.

اما امروز ارتباط ابوسیاف با القاعده پس از مرگ بن لادن و دستگیری پاتک مهرة کلیدی گروه، قطع شده است. به علاوه امضای تفاهم‌نامۀ «مبارزه با تروریسم و جنایت فراملی» میان اندونزی و فیلیپین حلقه را بر ابوسیاف تنگ‌تر کرده است.

همچنین عملیات متعدد نیروهای مسلح فیلیپین در نیمۀ اول سال جاری به دستگیری تعدادی از اعضای گروه ابوسیاف منجر شد.

با تمام این اوصاف می‌توان گفت دیگر گروه ابوسیاف پایگاهی در آسیای جنوب شرقی نخواهد داشت و عده‌ای نیز این دستگیری‌ها را صدای ناقوس مرگ ابوسیاف می‌دانند.نام *
رایانامه *
تارنما